2 February 2015 19:09 » Published by: » Leave a comment 

Dwa zespoły dołączają do składu tegorocznej edycji węgorzewskiego Seven Festival. Podczas wydarzenia swoje 35-lecie świętować będzie grupa Turbo!

Turbo wystąpi podczas Seven Festival 2015

W tym roku formacja Turbo świętuje swoje 35-lecie. Muzycy postanowili uczcić urodziny zespołu specjalnym koncertem podczas Seven Festival, podczas którego nie zabraknie także znakomitych gości.

Turbo zostało założone w styczniu 1980 roku w Poznaniu przez basistę Henryka Tomczaka, który wcześniej grał w grupach Stress i Heam. Pierwszy skład uzupełnili Wojciech Hoffmann – gitara, Wojciech Anioła – perkusja i Wojciech Sowula – wokal. W 1982 ukazała się pierwsza płyta zespołu: Dorosłe dzieci. Muzyka zawarta na tym krążku to mieszanina ostrego hard rocka i brytyjskiego heavy metalu. Z tej płyty pochodzi największy przebój zespołu – tytułowe “Dorosłe dzieci”. Po nagraniu płyty grupa licznie koncertowała: m.in. na festiwalach Rockowisko w Łodzi i słynnym Jarocinie. W 1986 roku później Turbo nagrywał płytę, która na zawsze wpisała się w kanon najlepszych polskich heavymetalowych płyt wszech czasów. Kawaleria Szatana całkowicie zmieniła oblicze zespołu. Zespół zerwał z łagodnym hardrockowym brzmieniem i zaczyna grać ostry heavy metal. Płyta odniosła ogromny sukces i jest uznawana za największe osiągnięcie grupy. W 1987 grupa nagrała kolejną płytę, która nosi nazwę Ostatni wojownik. Przyniósł kolejną zmianę stylu. Tym razem Turbo gra thrash metal inspirowany wczesnymi nagraniami zespołu Metallica. Po okresie eksperymentowania przez liderów w solowych projektach Turbo powróciło na scenę w 2004 roku. Latem 2013 roku zespół nagrywa album zatytułowany “Piąty Żywioł”. Płyta zbiera bardzo dobre recenzje i zostaje ciepło przyjęta przez słuchaczy. W marcu 2014 roku zespół wydał angielską wersję płyty – “The Fifth Element”.

{youtube}RWACRuSFs5o{/youtube}

Drugim zespołem, który dołącza do składu Seven Festival 2015 jest Moskwa. Zespół utworzony w 1983 r. to legenda polskiej sceny punkrockowej, który juz od ponad 30 lat koncertuje na polskiej scenie muzycznej. Grupa zadebiutowała na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku w składzie Paweł Guma Gumola – vocal gitara, Piotr Rogozinski -bas, Tomasz Gron – perkusja i dostała sie do ósemki laureatów tegoż festiwalu, co przełożyło sie na sukces ogólnopolski. W 1985 zespól występuje jako Gwiazda festiwalu Jarocinie i bierze udział w filmie” Fala ” w reżyserii Piotra Łazarkiewicza , pokazujący Jarocin , muzykę , zespoły , życie festiwalu , i zespól Moskwa , a juz w następnym roku ekipa telewizji BBC kreci film o polskiej muzyce rockowej pt. My Blood Your Blood – rez.Andrzej Kostenko w którym light motivem staje się wokalista zespołu Moskwa i jego osobista historia życia przeplatająca sie w filmie . My Blood Your Blood był wyświetlany w 50 krajach świata, natomiast Fala doczekała sie premiery w kinach na terenie Polski. Pierwsza płyta zespołu ukazuje sie w 1989 roku pod nazwa Moskwa , i znika z polek sklepowych w ciągu tygodnia. następna płyta pt. Zycie niezwykle – ukazuje sie dwa lata później w 1990 , później zespól wyjeżdża na koncerty do Niemiec, a po trasie w Niemczech wokalista zawiesza działalność zespołu na 3 lata, w tym czasie udaje sie do Indii w poszukiwaniu duchowej inspiracji . Od 2000 roku zespól zaczyna na nowo koncertować, pojawia sie tez płyta koncertowa nagrana w Toruniu w 2010 roku. Dziś Moskwa występuje w składzie Paweł Gumola -voc, gitara, Kamil Roginski – bas, Radek Jarzyna – perkusja.

{youtube}2yxe7fyPlxE{/youtube}

Przypominamy, że Seven Festival 2015 odbędzie się w dniach 10-12 lipca w Węgorzewie. Dotychczas ogłoszonymi wykonawcami są: Arch Enemy, Vader, Kabanos, Percival Schuttenbach, The Analogs oraz Closterkeller.