2 July 2013 12:47 » Published by: » Leave a comment 

Już 13 lipca w bydgoskiej Estradzie odbędzie się kolejny koncert z serii Tony Clifton Presents. Tym razem zagrają: The Sound Code, Neutral Noise, H5N1 oraz Gravity.

Kolejna odsłona Tony Clifton Presents już w lipcu!Ideą przyświecającą koncertom cyklu jest promocja dobrej, ambitnej i artystycznej twórczości. Na wydarzeniach organizowanych pod tym szyldem zwolennicy grania na żywo będą mieli okazję zobaczyć ciekawe „pozamainstreamowe” projekty muzyczne pojawiające się nie tylko na rodzimej scenie. Dzięki udziałowi instytucji wspierających tego typu projekty ceny biletów na koncerty organizowane przez Agencję Tony Clifton będą bardzo przystępne. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

Tym razem na scenie pojawią się cztery formacje: The Sound Code, Neutral Noise, H5N1 oraz Gravity.

Bydgoski zespół Gravity powstał w 2011 roku na gruzach zawiązanej rok wcześniej formacji Reckoner. Już w pierwszych miesiącach aktywności muzycznej grupa zagrała kilkanaście koncertów, wśród których znalazł się również support przed zespołem Sebastiana Makowskiego. Jeszcze tego samego roku Gravity osiągnął swój pierwszy sukces zajmując pierwsze miejsce w przeglądzie muzycznym “Śliwka Fest 2011”. Pod koniec roku formacja wzięła udział w Toruńskiej Bitwie Kapel, gdzie zajęła drugie miejsce. W maju 2012 roku, zespół udał się do Invent Sound Studio, gdzie zarejestrował trzy utwory. Jeden z nich został wykorzystany w filmie Dariusza Landowskiego “Podnieść się, by nie upaść”. Tym samym z niewykorzystanych zdjęć do filmu powstał klip do piosenki zatytułowanej “Że Może Wrócisz”. Rok działalności na scenie zakończył występ przed grupą Myslovitz. Po dłuższej przerwie, w której młodzi muzycy skupili się na tworzeniu nowego materiału, Gravity spróbowało swoich sił w przeglądzie muzycznym KATAR 2013, gdzie nieoczekiwanie zdobyło nagrodę Grand Prix. Skutkiem tego wyróżnienia był występ na toruńskim Festiwalu Audiowizje. Obecnie grupa pracuje nad nowym materiałem. Muzycznie zespół oscyluje wokół stonowanych, przestrzennych brzmień alternatywnych. Bez wątpienia Gravity zwraca na siebie uwagę dojrzałymi aranżami piosenek, a zdecydowanymi ich atutami są teksty i nacechowany emocjami sposób ich wypowiadania przez liderkę zespołu Monikę Fortuniak.

https://www.facebook.com/gravitybdg
{youtube}I8pPYwm54mQ{/youtube}

Zespół H5N1 powstał wiosną 2005 roku w Toruniu. Założony przez dwójkę ówczesnych studentów Krzysztofa Komana i Piotra Lenkiewicza, miał być początkowo odskocznią od naukowych bojów. Jak się okazało, stał się pasją, która trwa do dzisiaj. Zespół silnie utożsamia się z Toruniem – to z jego inicjatywy przeprowadzono „I toruńsko – olsztyńską muzyczną bitwę o Kopernika”, a także „I imieniny Kopernika”. H5N1 występowało na scenie m.in. z takimi zespołami jak Kult, Manchester, Oddział Zamknięty, Jelonek, Power of Trinity czy Enej. Pod koniec 2010 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Pt. „Generał”, a zespół został laureatem plebiscytu Toruńskie Gwiazdy w kategorii „Nadzieja Roku 2010”. W roku 2011 zespół wedle własnego pomysłu przeprowadził koncert Pt. „Muzyka dla wakacji” w Teatrze Baj Pomorski dzięki któremu zebrano środki na wsparcie wakacyjnych wyjazdów dla dzieci z toruńskich domów dziecka. Utwór „Amfetamina” bardzo długo znajdował się na szczycie list przebojów Radia Sfera (Toruń) i Radia SAR (Gdańsk). W 2012 roku zespół rozpoczął prace nad pierwszą studyjną płytą długogrającą. „Poemat. Inaczej” to krok w nową stronę. Za teksty piosenek posłużyły wiersze Tuwima, Przerwy – Tetmajera, Józefa Barana oraz Rafała Wojaczka. Towarzyszące im podkłady muzyczne są bardzo zróżnicowane i niekoniecznie liryczne.
{youtube}SvDybB0qQ-o{/youtube}

Neutral Noise to mocne rockowe uderzenie z domieszką grunge. Zaczynali w piwnicy Domu Soleckiego Centrum Kultury, ale po wielu turbulencjach w skład zespołu wchodzą osoby z Solca Kujawskiego i Bydgoszczy. Grają ciężką muzykę, wielu porównuje ich do Pearl Jam i Soundgarden. Często opisuje się ich jako grupę Hard Rockową, ale sam zespół nie lubi ograniczać się do jednego stylu. Dzielą się tym co aktualnie gra im w duszy. Teksty ich utworów najczęściej dotyczą problemów jednostki w dzisiejszym świecie, niezadowolenia z otaczającej rzeczywistości i potrzeby otworzenia oczu na ważne sprawy dla nas wszystkich w obecnych czasach. Każdy z zespołu ma innych idoli. Starają się odnaleźć środek pomiędzy Queen, Soundgarden, Kyuss, Tool, Rage Against The Machine, Slash, AC/DC. W praniu wychodzą z tego krzyczące gitary osadzone na solidnych fundamentach mocno pulsującej, nie biorącej jeńców sekcji rytmicznej.

http://www.facebook.com/pages/Neutral-Noise/223667957653092
{youtube}iFeAlwPCNzQ{/youtube}

The Sound Code to zespół z Ostrowa Wielkopolskiego reprezentujący nurt współczesnego rocka. Ich muzyka ma w sobie ogromne dawki energii, świeżości i spontaniczności. Na ich wizytówkę składają się charakterystyczne gęste brzmienia gitary, podróżująca czołgiem sekcja rytmiczna oraz spontaniczny, żywiołowy wokal z powodzeniem łączący takie formy wyrazu jak melodyjny śpiew, krzyk oraz rap. Utwory TSC wydają się jednocześnie proste i ambitne. Często okraszone nietypowymi liniami melodyjnymi wydobywającymi się z gardła Wojtka Krawca. Specyficzna barwa głosu wokalisty niejako zmusza go do mieszania stylów. Prawdziwe oblicze zespołu ujawnia się podczas koncertów. Nie bezpodstawnie w ich repertuarze koncertowym znajduje się „Killing in the name”. Zespół jest laureatem wielu przeglądów i festiwali, czym potwierdza swoją sprawność i nietuzinkowe podejście do muzyki. W Bydgoszczy dał się usłyszeć przed ‘Światełkiem’ na finale WOŚP w 2011 roku.

https://www.facebook.com/tsc.band
{youtube}ZWx6XTXXl2s{/youtube}

13.07.2013 (sobota) Estrada, ul Dworcowa 51, Otwarcie drzwi 19:00, start 19:30, wstęp 10 zł.

The Sound Code 22:05 – 23:00
Neutral Noise 21:05 – 21:55
H5N1 20:15 – 20:55
Gravity 19:30 – 20:10

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/273177872824483/