15 November 2013 11:21 » Published by: » Leave a comment 

22 listopada na terenie Stoczni Gdańskiej zagości Czarna Polska Jesień, w Klubie B90 zrobi się mroczniej niż zwykle, prezentowane będzie mocne metalowe brzmienie, na scenę wkroczą bestie – grupa Behemoth!

Czarna Polska Jesień odwiedzi GdańskW 1991 roku Nergal, założyciel i do dnia dzisiejszego niekwestionowany lider pomorskiej Bestii, znanej później światu jako Behemoth, powołał do życia swój zespół. To jedna z najbardziej znanych polskich grup deathmetaowych na świecie. Na swoim koncie mają dziewięć pełnowymiarowych albumów. Muzykę Behemoth mieli okazję poznać mieszkańcy m.in. USA, Brazylii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Rosji, Portugalii i Norwegii. Płytą, która jako pierwsza została wydana na całym świecie była “Thelema.6” (2001). Porażająca brutalność, furia, intensywność, zrównoważona niemal wirtuozerską techniką i odświeżającym feelingiem, który w ramach zatęchłej nieco black metalowej formuły, proponowała wówczas trójmiejska formacja, przesądziły o wielkim sukcesie krążka. 

Dzięki niemu w 2001 r. zespół koncertował intensywnie jak nigdy dotąd. Pojawił się na wielu prestiżowych festiwalach, m.in.: Wacken Open Air, With Full Force, Inferno Festiwal, Mystic Festiwal, Mind Over Master. Jesienią zagrał swój pierwszy europejski tour jako headliner, wraz z norweskimi formacjami Carpathian Forest i Khold.
fot. Rudy De Doncker. W listopadzie 2001 miała miejsce niezwykle udana, pierwsza, objazdowa edycja festiwalu Thrash’Em All, na której Behemoth siał zniszczenie obok tak uznanych marek, jak m.in. Krisiun, czy Vader. Ten niezwykle wyczerpujący rok zakończył się serią koncertów z czeskim Hypnos oraz dwoma występami w ramach X-Mass Fests.

W 2002 r. ukazał się krążek “Zos Kia Cultus (Here and Beyond)”. Zamknął on usta oponentom twierdzącym, że Behemoth nie ma żadnych szans zdyskontowania swojego poprzedniego wydawnictwa. Tym razem zespół zabrzmiał po prostu Apokaliptycznie! “Zos Kia Cultus” stała się kolejnym kamieniem milowym w rozwijającej się lawinowo karierze kwartetu. Zaraz po premierze płyty, zespół ruszył w obejmujące 36 dat tournee po Starym Kontynencie. Behemoth odwiedził też miejsca, w których dotąd nie miał się okazji pokazać: na południu Europy (Włochy, Hiszpania, Portugalia), ale także w Wielkiej Brytanii i Norwegii (trasa po największych ośrodkach miejskich, m.in. Oslo, Bergen, Stavanger).

11 marca 2003 “Zos Kia Cultus” ukazała się w USA. Niemal w tym samym czasie, Behemoth po raz pierwszy wylądował na kontynencie amerykańskim, co od jakiegoś czasu było największym marzeniem Nergala. Behemoth miał zaszczyt otwierać koncerty tak uznanych gwiazd jak Opeth, Nile, Superjoint Ritual i oczywiście Danzig. Pod koniec 2003 roku nasi bohaterowie po raz drugi zjeździli wzdłuż i wszerz Stany Zjednoczone, tym razem w death metalowej kompanii Six Feet Under i Skinless. W tym samym czasie ukazał się mini album “Conjuration”. Ponadto z Behemoth pożegnali się Havok i Novy. Zastępcą drugiego z wymienionych został Orion.

W tym składzie, poszerzonym wkrótce o nowego gitarzystę, Behemoth przystąpił do nagrywania swojego siódmego albumu, “Demigod”. Premiera miała miejsce na początku października 2004 roku, a przyjęcie płyty przeszło oczekiwania wszystkich. Zespół zdobył dużą popularność w Stanach Zjednoczonych (sprzedał tam ponad 35000 egzemplarzy płyty “Demigod”) oraz uznanie dziennikarzy i fanów na całym świecie.

W ramach promocji tej płyty zespół zagrał ponad 220 koncertów. Od listopada 2004 roku Behemoth odbył 3 spektakularne trasy koncertowe w Stanach Zjednoczonych, był oklaskiwany w Ameryce Południowej, Rosji, Turcji, Kanadzie, odwiedził Gwatemalę, i Australię, gdzie zagrał tournee jako headliner. Klasę i sukcesy Behemoth niejednokrotnie podkreślały światowe media muzyczne (publikacje w magazynach Revolver, Terrorizer) jak również największe gazety w Stanach Zjednoczonych (L.A. Weekly). Na popularność Behemoth nie pozostały obojętne najpopularniejsze stacje muzyczne na świecie (MTV, Fuse TV), które regularnie emitują videoklipy Behemoth oraz informują o osiągnięciach zespołu.

W 2007 światło dzienne ujrzał ósmy studyjny album w historii zespołu – “The Apostasy”. Wtedy Behemoth stał się pierwszym zespołem w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego płyta była notowana na liście sprzedaży Billboard – “The Apostasy” w pierwszym tygodniu sprzedaży znalazło się na miejscu 149 tej listy. Płyta promowana była podczas koncertów w Stanach Zjednoczonych na słynnym objazdowym festiwalu Ozzfest, na którym zagrali tacy wykonawcy jak, Ozzy Osbourne, DevilDriver, Nile, Static-X, Lamb of God, Hatebreed oraz Lordi.

Ostatni album zespołu Behemoth to wydany w 2009 r. “Evangelion”, który zadebiutował na 54 miejscu listy Billboard. Przez 3 tygodnie płyta zajmowała również 1 miejsce na polskiej liście sprzedaży OLIS. W lecie 2009 r. zdjęcie Behemotha trafiło na okładkę brytyjskiego wydania prestiżowego magazynu “Metal Hammer”, a zespół określony został mianem “nowego zła” (“Behemoth – this is the new evil!”). “Evangelion”został nagrodzony tytułem płyty roku w plebiscytach magazynów muzycznych Gitarzysta i Terrorizer oraz nagrodą Fryderyki w kategorii “Najlepsza płyta Heavy Metal”.

Już teraz posłuchaj jak Behemoth wypada na żywo!

22 listopada – Klub B90, Gdańsk

17:00 – Otwarcie klubu
18:00 – Thaw
18:50 – Obscure Sphinx
20:00 – Behemoth

Informacja o biletach:

Bilety dostępne są w cenie: przedsprzedaż: 50 zł / w dniu koncertu: 60 zł.

Wejściówki można nabywać online za pomocą stron: http://tickets.soundrive.pl/ oraz http://www.b90.pl/bilety/ a także w punktach stacjonarnych:

Klubie SPATiF (Sopot, ul. Boh. Monte Cassino 54),
Cafe Absinthe (Gdańsk, ul. Św. Ducha 2 /Teatr Wybrzeże/),
Stacja de Luxe (Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 22),
Śródmieście (Gdynia, ul. Mściwoja 9).

W dniu koncertu bilety dostępne w kasie Klubu B90 (ul. Doki 1, Gdańsk Stocznia).

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/603234523052808/