12 maja 2015 14:20 » Opublikowane przez: » Zostaw komentarz 

„America” to najnowszy album Włodka Pawlika – jak dotąd jedynego polskiego muzyka jazzowego, któremu udało się zdobyć prestiżową nagrodę Grammy. Razem z Pawłem Pańtą na basie i Cezarym Konradem na perkusji, jako Włodek Pawlik Trio, nagrali niezwykłą płytę, która podsumowuje ostatnie 30 lat artystycznej pracy Pawlika.

Nowy album Włodka Pawlika już wkróce - zapowiedź!Jak mówi artysta: „Ten album jest efektem moich muzycznych fascynacji, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Na tej płycie nie ograniczyliśmy się więc do typowych jazzowych kompozycji. Poza utworami napisanymi w różnym czasie – lecz do tej pory nigdy nie nagranymi – przełożyliśmy na język naszego tria ulubione motywy z filmów, do których wcześniej stworzyłem ścieżki dźwiękowe tj. „Wrony” Doroty Kędzierzawskiej, czy „Rewersu” Borysa Lankosza. Ta płyta to także hołd oddany, wielkim polskim pianistom/kompozytorom/patriotom tj. Chopinowi oraz Paderewskiemu – nagrywając jazzowe transkrypcje ich muzyki, chciałem podkreślić jak wielką rolę odegrała ich twórczość w moim życiu.”

Włodek Pawlik dokonał nagrań na unikalnym fortepianie Arabesque firmy Steinway & Sons z limitowanej edycji. Jest on pierwszym dostępnym w Polsce limitowanym egzemplarzem Steinwaya. To z pewnością historyczna karta polskiego jazzu i pianistyki, którą jako pierwszy zapisuje Włodek Pawlik.

Właśnie ruszyła przedsprzedaż edycji specjalnej albumu „America”, która będzie dostępna jedynie na stronie Fonografiki (http://fonografika.pl/sklep/america-edycja-specjalna) oraz na koncertach promujących album. Pierwszy z nich odbędzie się już 24 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Oficjalna premiera albumu odbędzie się 29 maja.

Oto zapowiedź albumu „America”:

{youtube}jPhNJY4ckTk{/youtube}

Tracklista albumu „America” Włodka Pawlika:

 1. America
 2. Gabinet (z filmu „Rewers”) – „The Office”( from the film „Rewers” )
 3. Speed Limited
 4. Mazurek F moll -F. Chopin – Mazurka in F minor
 5. Prego … Grazie ….
 6. Nocturne B moll -I.J. Paderewski – Nocturne in B minor
 7. Zezowate Tango – Cross-eyed Tango
 8. Blue Munk
 9. Królowa Chłodu – The Queen of the Cold
 10. Funky-Punky
 11. Wrony (z filmu „Wrony”)- „Crows”( from the film „The Crows”)