10 February 2015 20:40 » Published by: » Leave a comment 

Metal Hammer Festival 2015 powraca pod hasłem Prog Edition i to z wielkim hukiem. Organizatorzy wydarzenia ujawniają kolejne zespoły, które już w czerwcu wystąpią w katowickim Spodku.

Metal Hammer Festival ujawnia kolejne zespoły

Collage oraz Osada Vida to kolejne zespoły, które uzupełniają skład powracającego po latach Metal Hammer Festival, który zmienia oblicze i organizowany jest pod szyldem “Prog Edition”.

Collage to niekwestionowana legenda rocka progresywnego. Założycielami i liderami zespołu są gitarzysta Mirek Gil i perkusista Wojtek Szadkowski. To oni w 1984 roku założyli zespół Blue Island, podwaliny Collage. Do składu dołączyli basista Przemek Zawadzki oraz pianista Jurek Barczuk, a także wokalista Jarek Wajk. Wkrótce zespół zmienił nazwę na Collage. W 1987 roku zmieniono skład – do Mirka, Wojtka i Przemka dołączyli pianista Jacek Korzeniowski oraz wokalista Tomek Różycki. Ich debiutancki album „Baśnie” ukazał się po koniec 1990 roku. W międzyczasie nastąpiły kolejne zmiany składu – klawiszowcem został Krzysztof Palczewski, a wokalistą Zbyszek Bieniak. Collage dużo wówczas koncertował, zdobywając popularność w Polsce i w Europie. W 1991 roku muzycy zagrali m.in. na festiwalu poświęconemu twórczości Johna Lennona. Zespół zaaranżował kilka jego piosenek we własnych wersjach, które ukazały się na albumie „Nine Songs Of John Lennon” (1993). Wkrótce nastąpiły ponowne zmiany składu. Mikrofon przejął Robert Amirian, a dotychczasowego basistę zastąpił Piotr „Mintay” Witkowski. Rok 1994 był bardzo ważny w historii zespołu, to wtedy podpisano kontrakt muzyczny z holenderską wytwórnią SI Music i rozpoczęto rejestrowanie, jak się później okaże, kluczowego materiału – „Moonshine”. W 1995 roku, dzięki firmie Roadrunner Records, album trafił na rynki całego świata, w tym do Japonii i Korei. Płyta „Moonshine” wzbudziła ogromne zainteresowanie, zdobyła uznanie krytyków i fanów. Do dziś uważana jest za jedną z najważniejszych płyt prog-rockowych lat 90. W kolejnych latach zespół wydał płyty – „Zmiany” (1994), „Changes” (1995) oraz ostatni jak dotąd album „Safe” (1996). Collage wielokrotnie koncertował za granicą, między innymi w Związku Radzieckim, w Szwecji, Niemczech i Holandii. W 1996 roku zawiesił działalność, a muzycy współpracowali z innymi wykonawcami (m.in. z Anitą Lipnicką) oraz wydawali płyty solowe. Jesienią 2002 roku Collage wznowił na krótko działalność występując na koncercie poświęconym pamięci Tomka Beksińskiego. W 2004 roku ukazało się ich koncertowe wydawnictwo DVD „Living In The Moonlight”, a Collage na dłuższy czas zawiesił swoją działalność. Muzycy występowali w tym czasie w kilku innych projektach między innymi: Believe, Satellite, Peter Pan czy Mr Gil.

W listopadzie 2013 roku grupa reaktywowała się w niemal klasycznym składzie. Dotychczasowego wokalistę zastąpił młody, lecz charyzmatyczny i obdarzony fantastyczną barwą głosu wokalista Karol Wróblewski, na co dzień współpracujący z Mirkiem Gilem w zespole Believe. Zespół postanowił przypomnieć się fanom grając w 2013 i 2014 roku blisko 30 niezwykle energetycznych i świetnie ocenionych koncertów. Zwieńczeniem tego etapu działalności zespołu był rejestrowany na DVD i CD, rocznicowy koncert Moonshine 20th Anniversary Live Show, który odbył się 17 stycznia 2015 roku w warszawskim klubie Progresja Music Zone. Dzień później muzycy zagrali kolejny świetny koncert, tym razem w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce. Collage pracuje obecnie nad zupełnie nowym materiałem.

{youtube}9YjH9WnwsB4{/youtube}

Osada Vida to współczesne spojrzenie na rockową muzykę. Czerpiąc z klasyki gatunku, wychodzą równocześnie krok w przód, zaskakując świeżością, brzmieniem i umiejętnościami. Niebanalne kompozycje, podsycone nowoczesnym podejściem w połączeniu z klimatem powodują, że autentyczna radość grania udziela się nie tylko na scenie, ale również słuchaczom! Zespół założony w 1997 roku ma w swoim dorobku trzy płyty demo oraz bardzo ciepło przyjęte oficjalne płyty: „Three Seats Behind A Triangle” (2006/2007), „The Body Parts Party” (2008), „Uninvited Dreams” (2009), „Particles” (2013) oraz „The After-Effect” (2014). Ponadto zespół wydał także DVD zatytułowane “Where The Devils Live”, zawierające zapis koncertu w Teatrze Śląskim w Katowicach w listopadzie 2011 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje album „Particles”, który okazał się punktem zwrotnym w ich karierze. Płyta nagrana z nowym wokalistą Markiem Majewskim, który zastąpił w tym miejscu grającego również na basie Łukasza Lisiaka, wytyczyła nowy kierunek w życiu zespołu – utwory urzekają oryginalnością, ale i niebanalną prostotą. Kierunek ten kontynuowano na ich najnowszym studyjnym albumie – „The After-Effect”. Płyta ukazała się w Polsce 3 listopada ubiegłego roku i zebrała znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej. Rafał Paluszek, klawiszowiec zespołu w jednym z wywiadów tak mówił o tej płycie:

„Nigdy niczego nie zakładamy. Nie siadamy i nie mówimy: ‘musimy zrobić taką płytę’. Na ‘Particles’ było słychać w jaką stronę chcemy pójść, zaś na ‘The After-Effect’ po prostu konsekwentnie poszliśmy tą drogą. Nie ciążyła nad nami presja pt. ‘Musimy nagrać lepszy album’. Syndrom ‘drugiej płyty’ mamy już dawno za sobą, styl mamy ukształtowany, wiemy, czego chcemy, więc po prostu to gramy i robimy swoje. (…) Płyta faktycznie jest przystępna, ale to tylko pozory. Rytmicznie owszem, da się potupać nóżką, melodie są przyjemne, ale kiedy się uważniej posłucha, wychwyci się dużo drobnych elementów, dzięki którym muzyka nabiera kolorów i jest prosta, ale nie prostacka. Byliśmy już strasznie znużeni przydługimi formami, zawijasami i zakrętasami muzycznymi oraz graniem tylko dla muzyków. Muzyka musi przede wszystkim nam sprawiać autentyczną radość – dopiero to przekłada się na radość dla słuchacza.”

Nowy album promuje singiel „Sky Full Of Dreams”, do którego teledysk można obejrzeć poniżej.

{youtube}J84UHwUKwcw{/youtube}

Metal Hammer Festival to impreza, która powraca po kilku latach przerwy. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywać się będzie pod hasłem „Prog Edition” co oznacza ukłon w stronę fanów progresywnego rocka oraz metalu.

Dotychczas ogłoszonym wykonawcami są: Dream Theatre, Riverside, Evergrey, Tides From Nebula, Collage oraz Osada Vida. Metal Hammer Festival 2015 będzie miał miejsce 27 czerwca w katowickim Spodku.

Bilety w następujących kategoriach cenowych już w sprzedaży:

  • 160 zł- płyta
  • 185 zł- sektor czerwony i niebieski do 10 rzędu
  • 155 zł – sektor niebieski od 11 rzędu
  • 255 zł – sektory H, J
  • 350 zł – loża
  • W dniu koncertu wejściówki będą droższe o 20 złotych.

Miejsca sprzedaży biletów: shop.metalmind.com.pl, ticketpro.pl, eventim.pl, ebilet.pl, biletin.pl, ticketportal.pl.