8 November 2013 11:52 » Published by: » Leave a comment 

Już dziś w bydgoskiej Estradzie wystąpi legenda polskiej sceny hiphopowej – Molesta Ewenement.

Molesta Ewenement dziś w Bydgoszczy!Molesta Ewenement została założona w 1994 roku przez pochodzących z warszawskiego Ursynowa, Pawła Włodkowskiego oraz Piotra Więcławskiego. Na początku Molesta Ewenement występowała jako Mistic Molesta i właśnie tak zadebiutowała na rynku fonograficznym, kiedy utwór “Osiedlowe akcje” ukazał się na legendarnej hiphopowej składance wytwórni B.E.A.T. Records (1997).

W związku z doskonałym przyjęciem uliczno-osiedlowego stylu grupy już rok później ukazała się jej oficjalna płyta – “Skandal”, na której oprócz dwóch założycieli Molesty w większości kawałków można było usłyszeć jej nieoficjalnego członka – pochodzącego z warszawskiego Śródmieścia, Kaczę z grupy Proceder.

Płyta, w bardzo krótkim czasie podbiła serca fanów rodzimego hip-hopu. Świadczyć może o tym fakt, ze sprzedało się jej ponad 35 tysięcy egzemplarzy i tym samym debiut Molesty osiągnął status złotej płyty. Wielu uważa, że to właśnie ten album oficjalnie zapoczątkował nurt hip-hopu opierający się na nienawiści do policji oraz otaczającego nas wokół systemu. Od premiery “Skandalu” nurt ulicznego rapu zaczął wieść prym nad innymi produkcjami.

Po doskonałym przyjęciu debiutu, Molesta w 1999 roku wydała płytę pod tytułem “Ewenement”, a do jej szeregów dołączył pochodzący z warszawskiego Tarchomina Pele (dzisiaj Pelson) z grupy Funky Joint Skład. Płyta odniosła kolejny sukces, a zespół zaczął koncertować w całym kraju. Panowie nie spoczęli jednak na laurach i zmieniając nazwę na Molesta Ewenement oraz dobierając do kwartetu, kolegę Pelsona z grupy F.JS. – Wilka, w roku 2000 wydali wspólnie album “..taka płyta”.

W 2001 roku Vienio i Włodek wpadli na pomysł założenia własnej wytwórni muzycznej. Niedługo później pod sztandarem firmy Pomaton EMI powstał BAZA Label. Pierwszym wydawnictwem nowego projektu Molesty została składanka producencka “Radio Ewenement 5G FM”, na której oprócz grupy wystąpili zaprzyjaźnione z nią zespoły – ZIP Skład, Peel Motyff, WNB.

Od tego momentu, aż do roku 2008 wszyscy członkowie grupy zajęli się prywatnymi projektami i nie nagrywali płyty razem ani pod szyldem Molesta, ani Ewenement.

W roku 2002 pojawił się wspólny projekt Vienia i Pelego zatytułowany “Autentyk”, który wprowadził odrobinę lżejsze i bardziej skierowane na eksperymenty muzyczne brzmienia. Płyta została doskonale przyjęta przez fanów, co powoduje, że już rok później ukazała się jej kolejna część zatytułowana “Autentyk 2”.

W czasie, gdy Vienio tworzył płyty w duecie z kolegą z Ewenementu, Włodi zajął się karierą solową. W 2003 roku ukazała się jego płyta “Jak nowo narodzony”, która tematycznie nawiązywała do czasów świetności grupy, widać było w niej jednak, iż artysta znacznie zmienił się od czasów debiutu i ma już odrobinę inne, doroślejsze spojrzenie na świat.
Pod koniec 2004 roku nakładem wytwórni PROSTO ukazała się również płyta Hempu Gru, czyli grupy należącej do czwartego członka Molesta Ewenement -Wilka. Płyta utrzymana w bardzo mocnej ulicznej stylistyce spotkała się z ogromnym uznaniem fanów i krytyków przypominając wszystkim czym jest prawdziwy hardcore’owy rap.

W roku 2005 Włodi wydał kolejny solowy album zatytułowany “W…”, a Vienio wraz z Pelsonem ukończyli swoją trylogię albumem “Autentyk 3”. Pod koniec roku Pelson wydał również swój solowy album “Sensi”, w wytwórni o nazwie Anonim założonej wraz z tajemniczym wspólnikiem.

Chociaż fani grupy z chęcią przyjmowali każdy z prywatnych projektów jej członków, wszystkim powoli zaczęło brakować starej Molesty. Doprowadziło to do tego, że na początku roku 2006 w kręgach hiphopowych zaczęła krążyć plotka o powrocie Molesta Ewenement. Plotka zyskała na prawdopodobieństwie gdy seria hiphopowych koncertów pod nazwą RBK HIP HOP TOUR 2006 promowana była przez nowy utwór Molesta Ewenement pod tytułem “Ty wiesz że…”. Tym samym możliwość powrotu grupy została potwierdzona i już pod koniec tego samego roku światło dzienne ujrzał longplay “Nigdy nie mów nigdy” wydany we własnym labelu Respekt Rec.

Materiał z “Nigdy nie mów nigdy” spotkał się z ogromnym aplauzem ze strony wygłodniałych fanów grupy, którzy kupowali go wręcz w ciemno. Płyta została również laureatem plebiscytu As EMPiKu, a jej nakład zszedł w takim krótkim czasie, że grupa w czerwcu 2007 roku postanowiła wypuścić reedycję wzbogaconą o teledyski.

Po premierze albumu Wilku zdecydował się definitywnie opuścić grupę. Przyczyny decyzji nie są oficjalnie znane, mówi się jednak o tym, iż nie podobała mu się nowa formuła zespołu oraz tematyka poruszanych przez niego utworów.

Chcą uszczęśliwić fanów, Molesta w składzie Włodi, Vienio i Pelson w 2007 roku weszła znów do studia i już rok później światło dzienne ujrzał jej kolejny krążek “Molesta i kumple” wydany przez Reskept Rec we współpracy z Fonografiką. Płyta jak można domyślić się po tytule jest przesiąknięta gościnnymi występami i z 12 utworów (nie licząc intra, outra oraz 2 skitów) tylko w 2 artyści występują sami. Oprócz członków Molesty w zestawie pojawiają się m.in. Jamal, Wigor z MorWA, Pezet, Eldoka z Grammatika, Fu z Zip Składu czy Ero z JWP.

8 listopada – Estrada StageBar, Bydgoszcz
Molesta Ewenement
+supporty
start: 20:00
bilety: 30 / 35 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/584151521643580