5 czerwca 2013 11:06 » Opublikowane przez: » Zostaw komentarz 

Już 8 czerwca w Bydgoszczy staruje seria koncertowa Tony Clifton Presents. Ideą przyświecającą koncertom tego cyklu jest promocja dobrej, ambitnej i artystycznej twórczości. Na wydarzeniach organizowanych pod tym szyldem zwolennicy grania na żywo będą mieli okazję zobaczyć najciekawsze „pozamainstreamowe” projekty muzyczne pojawiające się nie tylko na rodzimej scenie.

Rusza seria koncertów Tony Clifton Presents!Podczas pierwszego koncertu z serii na scenie bydgoskiej Estrady zobaczyć będzie można aż 4 lokalne zespoły.

Koncert otworzy Second Chance. To bydgoski zespół, który powstał z inicjatywy trójki przyjaciół: Michała Puziaka (git. rytmiczna), Kuby Leśniewskiego (git. prowadząca) oraz Oskara Mikielewicza (wokal). Próbowali oni swoich sil w zespole juz w czasach liceum, ale dopiero Krzysztof Wyszomirski (gitara basowa) i Hubert Brząkała (perkusja), którzy dołączyli do istniejącego składu okazali się być właściwym jego dopełnieniem. Chłopaki grają razem od marca roku 2012 i prezentują styl z pogranicza hardrocka i alternatywnego metalu. Po paru mniejszych i większych koncertach, w marcu roku 2013 pojawiło się pierwsze demo zespołu zwierające trzy utwory. W dorobku Second Chance jest występ bezpośrednio przed Comą na bydgoskich Juwenaliach, a w najbliższych planach nakręcenie teledysku.

https://www.facebook.com/musicsecondchance
{youtube}a5f71CJlsmI{/youtube}

Następnie na scenie zainstaluje się Fain. Grupa istnieje od 2008 roku. Tworzą go Mateusz Michalski (bas), Łukasz Romanowski (perkusja), Maciej Dworak (gitara) oraz Maciej Sas (voc). W obecnym składzie grają od września 2011 roku. Poruszają się głównie w klimatach nu-metalowych, w które doskonale wpasowuje się mocny, zwłaszcza w partiach krzyczanych, wokal Macieja. Jedno jest pewne – fani rockowego i metalowego grania poczują się tutaj jak w domu. W trakcie swojej krótkiej działalności zagrali już wiele koncertów. Udało się im nagrać EP zatytułowaną „Indifference” oraz teledysk do utworu „Save me”, który zdobywa coraz większą popularność w sieci. Warto też dodać, że właśnie z tą piosenką Fain został laureatem konkursu organizowanego przez Funcom. Spośród ponad 3 tysięcy zgłoszeń z całego świata wytypowano 11 kawałków, a nagrodą było umieszczenie utworu w soundtracku gry Secret World, wydanej między innymi przez EA Games. W najbliższym czasie w planują nagrać dwa nowe teledyski oraz rozpocząć prace nad materiałem na debiutancką płytę.

https://www.facebook.com/fainband
{youtube}Yk1fB7PsrKo{/youtube}

Trzecim przedstawicielem bydgoskiej sceny tego wieczoru będzie progresywna Alhena. Grupa powstała w styczniu 2010 roku w Bydgoszczy, jako realizacja pasji tworzenia własnej
wizji muzycznej osób, które spotkały się w chwili odejścia z poprzednich projektów muzycznych, a powołali ją do życia: Piotr Kowalski, Tomasz Bogulski, Piotr Grugel i ówczesny basista Robert Puk. Po kilku miesiącach poszukiwań wokalisty do zespołu dołączyła Katarzyna Dziemianowicz, a następnie Tadeusz Kołecki, który zastąpił Roberta. W tym składzie grupa rozpoczęła intensywne prace nad komponowaniem materiału, czego rezultatem było nagranie EPki, na której znalazło się pięć utworów. Nagrań dokonano w okresie lipiec-wrzesień 2011 w bydgoskim MG-Studio pod okiem Marcina Grzelli.

„Zapewne zastanawiacie się, co Alhena może Wam zaoferować? Przede wszystkim ponadprzeciętne wielowątkowe kompozycje, pozbawione jednego schematu. Muzyka zespołu jest bogato zaaranżowana i często wkracza na terytoria progresywności. Zespół poradził sobie również z melodyjnością, która w tym wydaniu nie jest na siłę przebojowa. Moje uznanie zdobył perkusista. Już od pierwszych sekund utworu „Trial” zwróciłem uwagę na jego pracę (…) Zespołowi udało się uniknąć zamknięcia się w pewnym schemacie i jak zdaje się wyeksploatowanej konwencji. Głównie za sprawą złożoności kompozycji i wycieczek na tereny progresywne oraz czysto rockowemu charakterowi wokalu. To bardzo ciekawy debiut. Mam nadzieję, że słowa ‘Now, it’s my time…’ z utworu ‘Breath’ okażą się prorocze. Czekam na pełny debiut!” – onlygoodmusic.pl

W marcu 2012 roku, po niemal dwóch latach współpracy Katarzyna Dziemianowicz zdecydowała się opuścić szeregi zespołu, a brakujące ogniwo, jeszcze w tym samym miesiącu, uzupełniła Natalia „Natt” Bassak. Natomiast we wrześniu 2012 grupę opuścił basista, Tadeusz Kołecki, zaś w lutym 2013 lukę uzupełnił Grzegorz Ostrowski. W tym składzie Alhena kontynuuje działalność.

http://alhenaband.com/
https://www.facebook.com/AlhenaPL

Jako ostatni przedstawi się włocławski Prostoplasta. Jeszcze niedawno zespół działał pod szyldem Isme, pod którym to dał się poznać bydgoskiej publiczności podczas ostatniego Muszla Fest. Zmiana nazwy podyktowana jest całkowitemu przestawieniu się na śpiewanie po polsku. Wcześniej pojawiały się też teksty w języku angielskim. Muzyki tercetu nie można zakwalifikować do konkretnego gatunku. Łączy ona w sobie elementy między innymi: progresywnego rocka, metalu i grunge’u. Ekspresyjny, wynikający z osobowości muzyków, sposób prezentowania swojej twórczości na scenie oraz ich pełne zaangażowanie w tworzenie muzycznego przekazu dają publiczności niezapomniane wrażenia i satysfakcję z uczestnictwa w koncertach. Swoim istnieniem i twórczością zespół manifestuje, że w Polsce, mimo ukierunkowania masowej publiczności na inny gatunek muzyki, można tworzyć muzykę progresywną, obok której nie można przejść obojętnie, a posłuchanie już kilku taktów skutkuje zainteresowaniem słuchacza. Zespół jest laureatem wielu przeglądów polskiej sceny muzycznej. Między innymi Lizard King Festival, KATAR, Rockowe Ogródki, Struna.

„Trio z nieodległego Włocławka przedstawiło muzykę, w której aranżacyjna surowość kontrastowała z intensywnością emocji. Stroniące od chwytliwych melodii i radosnej rokendrolowej werwy utwory Isme miały w sobie trochę z psychodelicznych obrzędów Current 93, trochę z pokręconej progresywności Toola, a trochę z post-rockowego ducha dekonstrukcji. Zapętlone figury gitary i natchnione melorecytacje Piotra Majchera nadały kompozycjom cechy hipnotycznego transu, a kolejne brzmieniowe eskalacje podnosiły temperaturę na scenie. Niespiesznie rozwijające się kawałki napędzała rozdygotana brzmieniowa neurastenia, ale w przerwach i po koncercie muzycy ujmowali skromnością i wyciszonym dystansem. To jeden z nielicznych w tym roku występów, gdzie muzyka sprawiała wrażenie odgrywanej na serio, bez pastiszowego zacięcia i bez mniej lub bardziej udanego kopiowania modnych wzorców. Doceniła to publiczność, której nie odstraszyły ani ciężkie burzowe chmury, ani padający przez cały dzień deszcz. Wąski dziedziniec Rock 69 płynął środkiem miasta jak arka.” – Recenzja „Festiwal Rockowe Ogródki” (MW)

http://isme.pl/
https://www.facebook.com/pages/Protoplasta/166340406737578

Rozpiska czasowa imprezy prezentuje się następująco:

Otwarcie drzwi 19:00, start 19:30, wstęp 10 pln
Protoplasta 22:15 – 23:15
Alhena 21:15 – 21:55
Fain 20:15 – 20:55
Second Chance 19:30 – 20:05